Księżycowy krajobraz Andrzejkowy

  • by

 Photo by Anderson Rian

 
 

Halo, tu Michalina!

Nadszedł wreszcie ten magiczny weekend na który czekałam – już jutro wieczorem będziemy wróżyć z wosku i kart bo to KSIĘŻYCOWE ANDRZEJKI!

Czy przygotowaliście już niezbędne rekwizyty? Szklane kule, szczurze ogonki, nordyckie runy? Żartuję, żartuję, tak naprawdę wystarczy Wam klucz, świeczka i oczywiście nasze bezpłatne grafiki, które z pieczołowitą starannością przygotowała dla Was Natka (wszystkie ulokowane są w Skarbcu, zapraszamy!).

My już od dziś wprowadzamy się w nastrój Andrzejkowy, oglądając nasze ulubione pozycje z gatunku czary i magia oraz kosmiczna przygoda. Jeśli brakuje Wam pomysłów jak urozmaicić sobie i/lub
dzieciakom ten weekend, dołączcie do Nas, może spodoba Wam się coś z naszych poniższych propozycji?

Podzieliłam nasze polecajki na dwie kategorie: przyjazne dzieciom i do obejrzenia samotnie przez rodziców. Niezależnie od tego, w jakiej kondygnacji spędzacie imieniny Andrzeja w tym roku, znajdziecie coś dla siebie 😊


Kids friendly

1. Le voyage dans la lune (1902!)

Ten uroczy film niemy stworzony i wyreżyserowany przez Francuza Georges’a Méliès opowiada o wyprawie grupy uczonych na Księżyc, celem odkrycia jego tajemnic. Po dotarciu na miejsce, okazuje się, że jest już on okupowany przez Selenitów, księżycowych rdzennych mieszkańców.

Jako prekursor gatunku sci-fi i istotny element historii kina, zdecydowanie wart jest uwagi. Sama historia przedstawiona jest w zabawny i ciekawy sposób, który nie tylko bawi, ale i uczy 😊

Obejrzycie go za darmo tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ZNAHcMMOHE8&t=713s


2. Zathura, kosmiczna przygoda (2005)

Ten film to świetna rozrywka dla całej rodziny, wartka akcja spowoduje, że na pewno nikt się nie znudzi (ani nie zaśnie)! Bracia Danny i Walter znajdują tajemniczą grę, która w trakcie zabawy przenosi ich w kosmos, gdzie muszą stawić czoło wielu zadaniom i niebezpieczeństwom. Ich celem jest dotarcie do planety Zathura, jeśli im się nie uda zostaną uwięzieni w kosmosie na zawsze.. Czy podołają? Sprawdźcie sami!


3. Wyprawa na księżyc (2020)

Przyjemna w odbiorze nowość Netflixa, która pozwoli przeżyć księżycowe przygody razem z jego bohaterami.
Główną postacią jest zdolna i odważna dziewczynka, która postanawia samodzielnie zbudować rakietę, która zabierze ją na Księżyc i udowodnić, że księżycowa bogini istnieje naprawdę. Ma się ochotę dopingować jej z całego serca na każdym etapie podróży, bo ta bajka pełna jest prawdziwej girl power!


4. Czarodziejka z Księżyca (1992 – 1993)

Teraz czas na bardziej czarodziejskie filmy i seriale. No dobrze, przyznać się, która z Was (przepraszam Panowie) nie chciała być Usagi Tsukino? To anime jest niezmiernie bliskie mojemu sercu, jako dziecko późnych lat 80tych miałam zdrowego (czy na pewno? Haha) bzika na punkcie Czarodziejek i ich przygód! Główna bohaterka serii, Usagi, to zwykła
dziewczyna, tzw. „girl next door”, trochę chaotyczna, spóźnialska i reagująca zbyt emocjonalnie na wszystko, co ją spotyka (teraz rozumiecie dlaczego tak się z nią utożsamiałam?). Pewnego dnia ratuje przed grupą łobuzów kotkę i jej życie odmienia się na zawsze.. Więcej nie zdradzę, poza słowem-kluczem dla każdej szanującej się fanki Czarodziejki z Księżyca: Tuxedo Kamen


5. Hokus Pokus (1993)

Jeden z bastionów mojego dzieciństwa, który kocham do dziś i maniakalnie oglądam z moją siostrzenicą kilka razy w roku. W noc Halloween w miasteczku Salem dziewica zapala czarną świecę budząc do życia skazane za czary i powieszone w XVII wieku czarownice. Brzmi dość strasznie, ale spokojnie można oglądać z dzieciakami, film jest pełen humoru i wspaniałej gry aktorskiej (oszałamiająca Bette Midler). Na uznanie zasługują również popisy wokalne głównych bohaterek, przy ‘I put a spell on you’ zawsze tańczę razem z nimi!

Posłuchajcie tutaj i dajcie znać czy też ruszyliście do tańca: https://www.youtube.com/watch?v=gwpaA5HGo9k


Adults only

  1. The Vikings (2013)

Jeśli ktoś jeszcze nie zna tej serii, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Niesamowity mroczny klimat, egzotyczni dla nas słowian wikingowie oraz ich tajemnicze pogańskie praktyki religijne  idealnie wpisują się w temat andrzejkowy (który, bądź co bądź, wywodzi się z kultów pogańskich). Charyzmatyczni bohaterowie, szczególnie kradnący całą uwagę widza Ragnar Lothbrok, pozostawiają wrażenie na długo, a ciekawe wątki powodują, że ogląda się jeden odcinek za drugim. Do tego niesamowita ścieżka dźwiękowa (jak chociażby otwierająca serię Fever Ray ‘If I had a heart’)!

2. Czarownice z Eastwick (1987)

Trzy kobiety o niespotykanej intuicji marzą o tym, by w ich życiu pojawił się mężczyzna. Niespodziewanie w okolicy zadomawia się osobnik, który w zaskakujący sposób spełnia wymagania każdej z nich. Brzmi jak bajka, ale jako, że my, dorośli w bajki nie wierzymy, w pewnym momencie coś pójdzie nie tak, jak powinno… Wspaniała obsada: Jack Nicholson, Susan Sarandon, Michelle Pfeiffer to tylko wierzchołek długiej listy świetnych aktorów, których można zobaczyć w tym filmie. Warto zobaczyć!

3. Prestiż (2006)

Dość nietypowy film o magii, a w zasadzie o sztuce iluzji. Dwóch rywalizujących ze sobą iluzjonistów rozpoczyna walkę na śmierć i życie, kiedy żona jednego z nich ginie w tragicznych okolicznościach. Hugh Jackman i Christian Bale w obsadzie plus XIX-wieczny Londyn w tle, to nie mogło się nie udać.

4. Obcy, ósmy pasażer Nostromo

Mój osobisty faworyt na tej liście, jeden z najczęściej oglądanych przeze mnie filmów, kiedy mam ochotę na coś z gatunku sci-fi. Załoga statku kosmicznego Nostromo odbiera sygnał z nieznanej planety i postanawia zbadać sprawę. Gorzko tego pożałują, ponieważ z planety zabiorą na pokład tajemniczego gościa, który zbyt przyjazny nie jest. Fantastyczna
Sigourney Weaver, która dopiero pod koniec filmu przekształca się w bohaterkę pierwszoplanową i ikonę całej serii filmów Obcy. Prawdziwa Woman Power!

Udanych Andrzejkowych przygotowań!

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.